Home » 2012 (Page 12)
Albert Hitoalia: Ringritja jonë

Shqiponja është një nga llojet e shpendëve më jetëgjatë. Jeton shtatëdhjetë apo edhe njëqind vjet. Por ajo nuk është njësoj si shpendët e tjerë. Nuk bën jetë të njëjtë e të lehtë si ata, madje edhe këtë jetëgjatësi nuk e ka dhuratë, por e ka sfidë. E që të jetë mbretëresha e qiellit, kryeshpendi i [...]

Continue reading …
Kultivuesit e ullinjve në Prevezë dëbojnë shqiptarët nga puna

Tiranë, 2 dhjetor – Kultivuesit e ullirit në Prevezë dëbojnë punëtorët shqiptarë nga pronat e tyre, pas deklaratës së kryeministrit Berisha, i cili e përfshiu Prevezën në territoret shqiptare. Sipas mediave greke, ky ishte reagimi i menjëhershëm i disa pronarëve të plantacioneve me ullinj në Prevezë, të cilët i quajnë “provokime” deklaratat e kryeministrit shqiptar. [...]

Continue reading …
Ismail Qemali më 1911 në Korfuz: Shqipëria, e pavarur

Perikli Ikonomi ka qenë intelektual i viteve 1920- 1950. Prejardhja e tij është nga Hormova e Tepelenës. Djalin e Perikliut, Sotirin, e takuam në banesën e tij. Ai jeton së bashku me bashkëshorten e tij, Arsin, pasi fëmijët e tyre jetojnë larg Beratit. Teksa bisedojmë rreth aktivitetit patriotik të të atit, Sotiri tregon me shumë [...]

Continue reading …
Kreshnik Spahiu: Balta e 67 mijë km katror

Ai vazhdon të baltose Ismail Qemalin, themeluesit e pavarësisë, historinë, Vlorën, patriotizmin dhe gjithë Shqipërinë. Së fundmi dëgjuam shtetasin Berisha të bëhet patriot. Nuk është hera e parë që flet për Kombin. Ka folur kështu edhe në vitin 1990, por edhe më pas, ndërkohë që fliste për genocidin serb në Kosovë, me anë të kontrabandës [...]

Continue reading …
Romeo Gurakuqi: Përpjekje për të rehabilituar Diktatorin

Është pjesëza e radhës e ndërhyrjes politike në shkencë, pjesë e mungesës së seriozitetit dhe diletantizmit me të cilin segmente të caktuara të politikës e kanë marrë procesin e rishkrimit shkencor të historisë. Nisma e zotërisë që përmendët ju, është pjesë e frymës zhbalancuese joliberale, jodemokratike që po mbizotëron në mënyrën e radhën e vlerësimit [...]

Continue reading …
Reshat Kripa: Cila është dita e çlirimit?

  Në këto ditë festive të 100 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë Kombëtare dëgjojmë edhe disa zëra korbash të zinj që, për ta errësuar këtë ditë të shënuar të kombit shqiptar, nxjerrin në plan të parë një datë tjetër, një datë të turpshme për t’u përmendur, atë të 29 nëntorit, njëlloj si në vitet e [...]

Continue reading …
Kolec Traboini: Takim me ambasadorin Arvizu

Në promovimin e fondacionit “Mirash Ivanaj” nga e bija Vera, shqiptaro-amerikane me banim në New York,  rasti m’u dha të takoj ambasadorin amerikan Alexander Arvizu e të zhvilloj me të një bisedë të shkurtër. I thashë Ambasadorit se kisha shkruar një libër “AKT NOW”- sipas idesë së tij për ndryshimin e gjendjes në Shqipëri,  përkitazi [...]

Continue reading …
Albert Riska: Shqipja, krishterimi dhe origjina e shqiptarëve

Një rrekje për të ndriçuar origjinën e gjuhës dhe popullit tonë “Shqipja dhe Krishterimi” është libri që Albert Riska, pedagog në universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, sjell së fundmi (redaktuar nga pedagogia Teuta Toska), duke u ndalur në argumentin aq shumë të diskutuar të origjinës së gjuhës shqipe e rrjedhimisht dhe origjinës së popullit shqiptar. [...]

Continue reading …
Baki Ymeri: Poeti magjik i dritës shqiptare

(Neki Lulaj, Balada e heshtjes, Amanda Edit, Bukuresht 2012)   Neki Lulaj është poeti i lirisë, skulptor fjalësh dhe mjeshtër i artit, i ngarkuar me një gamë meditimesh filozofike, ëndërrime, fluturime, përjetime të ëmbla e të dhimbshme, dhe, siç thekson kritika letrare, vargu i tij ka një  përmbajtje të lartë artistike dhe një  ndjeshmëri të [...]

Continue reading …
Artan Mullaj: Torta e Lulit dhe ndjesia kolektive e inferioritetit

Nuk ka gjë më të kobshme për një popull se sa ndjesia kolektive e inferioritetit!… Torta e Lulit ishte një nismë që Bashkia e Tiranës e hodhi në “tregun e përshtypjeve” si një ide gjeniale e kryetarit të saj. Mirëpo, për fat të keq, torta tregoi të kundërtën. Ashtu si dekori i vrazhdë, pa art [...]

Continue reading …
Meta, mbështetje për Thaçin pas audio-skandalit!

Pas audio-skandalit që ka shpërthyer në Prishtinë, ku disa përgjime telefonike të Thaçit janë bërë publike, Meta i bëri telefon Hashimit për t’i ofruar përvojën e tij në raste të tilla. -Hë vëlla, çfarë ishte kjo, ë ë ë, çfarë ishte kjo. Kush ta ka bërë këtë ë ë? -Paj ku di unë bre çka [...]

Continue reading …
Ardian Ndreca: Palestina në gjinin e Kombeve të Bashkueme

Rezoluta 67/17 e datës 29/11/2012 e sesionit të 67° të ONU asht e destinueme me hy në histori: falë saj Palestina asht pranue pardje në gjinin e Kombeve të Bashkueme me statusit e shtetit jo-antar. Ky status asht i njejtë me atë të Selisë së Shenjtë (kjo e fundit e mbështet parimisht krijimin e shtetit [...]

Continue reading …
Kolec Traboini: Turmat nuk përfaqësojnë popullin

Sa i përket tortës së shumë përfolur, duhet të dimë se këta janë njerëzit që kemi rreth e qark nesh. Ata nuk mund të ndryshojnë aq lehtë dhe aq shpejt. Nuk jam për t’i fshehur gjërat, përkundrazi, ta evidentoj më të keqen që ajo të dihet nga gjithkush se është keq. Eshtë mirë të na [...]

Continue reading …
Faik Krasniqi: Ri-Bashkimi i Shqipërisë është e vetmja alternativë

Çdokush ka ide, bindje dhe dëshira kombëtare, të bazuar në histori dhe përvojat e tyre rreth çështjes kombëtare…… Vërtet ne mund të jemi një komb, sepse edhe jemi të tillë, por nuk jam dakord kur thonë që të jemi një komb dhe dy-tre shtete shqiptare. Është absurde të mendosh dy popuj italianë në dy shtete, [...]

Continue reading …
Alfred Lela: Në Shqipëri ende nuk mund të festohet me gjëra të buta

Dje në shesh, përveç të përkorëve e të fismëve, kanë zbritur edhe të leshtët, edhe të varfrit, edhe të padalët, edhe të palarët. Ata kanë qenë edhe më aktivët në ‘ndarjen’ e tortës së Pavarësisë. Fotot e tyre në babëzi e sipër i kanë mbushur ndërkohë sajtet, kronikat televizive, rrjetet sociale, por një gjë është [...]

Continue reading …
Përparim Hysi: Lajmi i bukur na gëzoi

Erdhi lajmi që nga Haga Sikur erdhi nga balada. Haga i liroj heronjtë Sot ua hoqi vargonjtë. Lajmi shkoi gojë më gojë Lajmi i bukur na gëzoi Moj Kosovë,dil e priti Me dafinë ti doroviti. Se luftuan e derdhën gjak (dhe,mjerisht,i çuan në Hagë!) Se luftuan veç për liri Se luftuan për drejtësi. Këta heronj [...]

Continue reading …