Kush ishte heroi Perta Perla!?

Filed under: Personalitete |

Nga Halit Elshani

 

Në mramjën përkujtimore për njëvjetorin e vdekjës se vezprimtarit të LDK-ës Gani Azmit,në fjalën e rastit veprimtari kryetari i RKSH”Enver Hadri” të Kosovës,z. Riza Budakova,muerr për goje kët “heroin” qe u krijue nga lloqi i Ratishtit.Shumë kush at mbramje nuk e ka kuptue se pse dhe kush ishte ky farë Petra Përla!?Duke marrë fjalën,përshendeti familjën Azemi,Hadri,Gervalla,prof.Bashën dhe të pranishmit.Në këtë fjalë rasti tha:Gani Azemi tani I ndjer nuk ka qenë sllavëo komunist,as Stalinist.punën qe e ka bërë Gania e din oartia e vet.Nuk po e zgjati shumë,or me neve nuk ka bashkëveprue sa ka qenë Enveri gjellë,por pas vdekjës me familjën e tij ka bashkëpunue më familjën Hadri.Sa I përkëtë përmendorëve mund të bëhën,pa marrë parasyesh se kush çka ka bërë!Ka ndodhë n’anënë e Pejës,njeri Perta Perla nga Deqani ka vdekë në lloq dhe ia kan bërë përmendorën dhe e kanë shpallë heroj!

 

 

Riza Budakova,Publiku në pervjetorin e parë të vdekjës se Gani Azemit,Bruksel

Z.Daut edhe pse nuk ishe mramë në pervjetor,ti ishe atje sepse Riza e permendi rastin e Petra Perles ! Jo,jo tha Shabani nuk ia ka përmend emrin,une e kam të inqizuar? Bile ka thënë nga Peja.Jo i thash nga Deqani.Nderhyni vet Riza dhe po i drejtohët Shabanit,jo nga Peja por,nga komuna e Deqanit? Kështu filloj Dauti të përshkruën këtë rast:Monizmi kishte qellimët e veta meskine.ajo për afro peëdhjet vjet krijoj dhe ruejti herojt e vet duke u dhenë status special,buste,emra shkollash dhe rrugesh dhe benificione tjera familjës. “Heroj” Perta Përla nga Ratishti i Ultë i KK-Deçan, një natë dimri i pit siq thot populli dru ,udheton këmbë prej Deqanit në Ratishtë,nja 6-7 km. Kur arrijnë natën pas mes nate i lodhur duke bërë tetshe,terr futët në lloqin e e njohur të Ratishtit. Lloqi i Ratishtit është i njohur si lloq i gjallë përbind”sh për të cilin flitnin edhe shumë kalimtar e posaqerisht ata qe nuk e njifshin mirë rrugën!. Kështu Perla u fut në lloq të thellë deri në mesin e brezit,afro gjysë metra.Në përpjekjët për të dal,natë dimri,acar gjithnjë e më shumë,sidomos pasë gjyses se natës se janarit.Ai pasi nuk mund të dal dikur ka mengjezi lodhët,ngrihët i teri dhe ndrron jetë dhe kur zbardhë dita kalimtarët e gjejnë të ngrir dhe të vdekur! U benë ceremoni dhe u varros më nderime! Pas një kohe e shpallën Hero dhe ia ngritën përmendorën në fshatin Irzniq të komunës se Deçanit.Ky ishte një provokim i rradhës qe i bëhët kësaj populate? Në at kohë shkolla e Irzniqit ishte pa emer.Gjatë procedurës se emrimit të kesaj shkolle u prpozuën dy kandidat:Avni Rrustemi dhe Perta Përla.Më përkrahjën e shqiptarëve e posaqerisht e Sh.H tash Vokshi ia ngjitën emrin e tij edhe pse fshati ishte terësisht,pra më shumicë apsolute shqiptare.Fshatarët të pa knaqur,duke e dijtë edhe mënyrën e vdekjës,murrën një vendim sa të vështirë aq edhe kombetar.Kjo tokë,këta femijë nuk meritojnë të mësojnë në shkollë më emrin e Perta Perlës.dhe të vetdieshëm për pasojat vendosin dhe organizuën në mënyrë të msheft spektakulare dhe në vitin 1981, tre veta,atdhetar në krye më Isa Zhel Hasanaj nga Ratkoci i Gjakovës dhe e lidhin më zinxhir të kalit në qafë dhe e shkulin e qojnë në Loqin e Ratishtit,e gjuejnë aty ku edhe kishte vdekë nga ngricat. Përmendorja zhytët ndal nga dal! Pasi e kishin gjetë përmendorën e marrin e pastrojnë dhe e vejnë në të njatin vend ,në shkollën e Irzniqit.Por caktuën rojtar të përhershëm! Ai jo vëtëm qe u kthye por u sigurue nga sherbimi policor.Dhe sherbimi sekret serbosllav e zbulojnë dhe i burgosin:Isen vet tretin!Pra ranë në burg Isa ,Bajram Rizë Mehmetaj dhe Shaqë Mustafa nga Glloxhani lexhendar.Ne procedure gjyqesor në kushte tmerri u denuen prej shtatë vjetve e teposht.Jeta e tyre në burg rëndohej gjithnjë e më tepër pas Demostratave të njohura të vitit 1981.Qe të tre këta atdhetar pas vujtjës se denimit,në të vertet kishin fitue një falje,ikin dhe shkojnë në Zvicer dhe kerkojnë azil politik dhe Qeveria i mirkupton dhe ua jep Statusin politik të refuxhatit.Këta atdhetar pregaditën edhe bijt e vet për luftë dhe nga Zvicra shkuën sipas thirrjës se Atdheut në luftë dhe ju bashkangjitën ushtarëve të Ramush Haradinajt dhe ranë për të mos vdekur kurr duke mbrojtë Glloxhanin ,Prekazin e dytë.Pra Artan Isa Hasanaj,bshkë më Dritanin,djali i Shaqës.Këta djem,tash deshmor prehën në varrezat Perkujtimore në Glloxhanë.Fatkeqesisht ata nuk lanë pasardhës.

 

Bruksel,15 12.13 Halit Xhemë Elshani

 

 

 

5 Responses to Kush ishte heroi Perta Perla!?

 1. Flm i nderuari profesor per shkrimin dhe zbardhjen e ketyre rasteve banale te monizmit dhe kolaboracionistave te atij sistemi.Vertet ke mabjt mend fjalen e time me rastin e nje vjetorit te vdekjes se Gani Azemit.Une duke pase parasyesh numrin jo te vogel te folsve,bera vetem pak fjale ne menyre qe mos te ngarkoja edhe oditeriumin.Na pas luftes jemi hyll duke bere heroj,deshmor e permendore shpesh te pa denja.Dihet kush mund te jet hero,gjeneral,deshmor etj.Kjo duhet te rregullohet me Ligj e jo kush ka krah e pare mabarojne e bejne histori te gabuar.Keto kan me na kushtue herdo kur.Sepse pas venjes se kesaj çeshtje ne binare te lixhit do bijne shume nga keto qe jane e do behen.Une deshiroj qe ne ne mergat te kemi nje unitet dhe te zbardhim veprimtarin e sejcilit dhe pastaj tu ipet vendi i merituar sej cilit.

  Riza
  22/12/2013 at 08:45
  Reply

 2. Flm z.profesor Elshani per kete shkrim.Ju poergezoj edhe per korrektesine e fjalimit tim qe as nuk keni shtue as nuk keni mungue edhe pse nuk e ke inqizue.Ne te vertet une kisha nje fjale rasti,shkurt.Koheve te fundit jane duke bere kush çka po don.Kush ka pare dhe kreh.Po na behen heroj,deshmitar,po u behen permendore e çka mos edhe atyre qe nuk e meritojne.kjo qeshtje duhet te rregullohet me ligj siq e ka krejt dynjaja.Sa i perket mergates mendoj se ne dijme per sejcilin dhe ne ishte desht me pase fjalen e jo me na u be deshmor njerzit qe si ka vra as kush!

  Riza
  22/12/2013 at 09:54
  Reply

 3. Te lumt baca Rize per fjalen e rastit.Ju edhe ne zbulimin e pllakes se Enver Hadrit keni thene se keta qe i pash ketu ne ket film jane si kepurdhat pas shiut se ata nuk kane bashkpune per se gjalli me Enver Hadrin.Edhe tash u the per qat herojn e komunizmit Perla.Ftakeqesisht edhe ketu ka ra prej dere katermetra te garazhes Musa Hoti dhe ka vdek dhe ia ben bustin dhe ia ngjiten shkolles emrin e tij.Ketu kush po qohet i pari,kush po ka para po bejne çka po dojne,bile po kerkojne me do far neshkrimesh me bere edhe hero.Kjo eshte ajo qe po bajne kush çka po do si kur mos ka shtet.Perles i erdh koha ,pas luftes ia hjeken bustin ,por Muses kur do vjen ajo kohe nuk e dij.

  Adriano
  23/12/2013 at 09:52
  Reply

 4. Te lumt baca Rize per fjalen e rastit.Ju edhe ne zbulimin e pllakes se Enver Hadrit keni thene se keta qe i pash ketu ne ket film jane si kepurdhat pas shiut se ata nuk kane bashkpune per se gjalli me Enver Hadrin.Edhe tash u the per qat herojn e komunizmit Perla.Ftakeqesisht edhe ketu ka ra prej dere katerkatshe te garazhes Musa Hoti dhe ka vdek dhe ia ben bustin dhe ia ngjiten shkolles emrin e tij.Ketu kush po qohet i pari,kush po ka para po bejne çka po dojne,bile po kerkojne me do far neshkrimesh me bere edhe hero.Kjo eshte ajo qe po bajne kush çka po do si kur mos ka shtet.Perles i erdh koha ,pas luftes ia hjeken bustin ,por Muses kur do vjen ajo kohe nuk e dij.

  ardiano
  23/12/2013 at 09:58
  Reply

 5. Te lumt baca Rize per fjalen e rastit.Ju edhe ne zbulimin e pllakes se Enver Hadrit keni thene se keta qe i pash ketu ne ket film jane si kepurdhat pas shiut se ata nuk kane bashkpune per se gjalli me Enver Hadrin.Edhe tash u the per qat herojn e komunizmit Perla.Ftakeqesisht edhe ketu ka ra prej dere katerkatshe te garazhes Musa Hoti dhe ka vdek dhe ia ben bustin dhe ia ngjiten shkolles emrin e tij.Ketu kush po qohet i pari,kush po ka para po bejne çka po dojne,bile po kerkojne me do far neshkrimesh me bere edhe hero.Kjo eshte ajo qe po bajne kush çka po do si kur mos ka shtet.Perles i erdh koha ,pas luftes ia hjeken bustin ,por Muses kur do vjen ajo kohe nuk e dij.

  Haxa
  23/12/2013 at 10:17
  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


3 + 7 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>